Przejdź do głównej zawartości

KOLORY 2/5

 Hej dziś w drugiej części opowiem Wam trochę o kolorach, jak je mieszać i łączyć by powstały inne barwy.




Najpierw najważniejsza informacja: Istnieją trzy kolory podstawowe - inaczej pierwotne - (czerwony, żółty, niebieski), nie mogą one być otrzymywane w wyniki zmieszania innych kolorów. To z nich tworzy się nowe barwy.

Jeśli zmieszamy dwa kolory podstawowe (np. czerwony + żółty = pomarańczowy) to zostanie stworzony kolor pochodny, wtórny, drugorzędny (ale o tym trochę później), w tym wypadku kolorem wtórnym będzie pomarańczowy. Dokładny odcień koloru wtórnego, zależy od odcieniu koloru, który został użyty przy tworzeniu (np. jeśli do uzyskania pomarańczowego użyjemy jasnego czerwonego i porównamy go do pomarańczowego, który został stworzony z pomocą ciemnego czerwonego to te kolory będą mieć różne odcienie). {Chwila ciszy na zrozumienie tego, co właśnie napisałam}. Mogę już dalej?... No a więc, kiedy zmieszamy ze sobą kolor drugorzędny (np. zielony) z kolorem podstawowym (np. niebieskim), otrzymamy kolor niebiesko-zielony (to zależy od ich ilości ale inaczej można powiedzieć morski) i ten ''morski'' jest kolorem {uwaga, uwaga, nowe słowo...} trzeciorzędnym. Kolor trzeciorzędny jest wynikiem pomieszania ze sobą koloru pochodnego i podstawowego.
Istnieje sześć trzeciorzędnych kolorów: czerwono - pomarańczowy, żółto - pomarańczowy, żółto - zielony, niebiesko - zielony, niebiesko - fioletowy i czerwono - fioletowy.
Podsumowując: 
1. Kolor drugorzędny (pochodny, wtórny) powstaje w wyniku zmieszania ze sobą dwóch kolorów podstawowych.
2. Kolor trzeciorzędny powstaje w wyniku złączenia ze sobą koloru drugorzędnego i podstawowego.

 Dobrze a co z kolorem białym i czarnym?
➙ Kolory biały i czarny nie mogą zostać stworzone poprzez zmieszanie innych kolorów razem. Tak samo kiedy zmieszamy je z innymi barwami, nie otrzymamy nowych kolorów. Dlatego też zostały one wykluczone z teorii mieszania kolorów. Biel służy tylko do rozjaśniania już otrzymanych barw, a czerń do przyciemniania ich. (Niektórzy mogą powiedzieć, że jak zmieszamy ze sobą wszystkie kolory to wyjdzie czarny, otóż nie do końca, kiedy zmieszamy je ze sobą, tak wyjdzie wielka mazia, ale czy to będzie czarny? Kiedy porównacie sobie czarny z tą breją jaka Wam wyszła to nie będzie wielkiego podobieństwa. Owszem, można spróbować zmieszać ze sobą kolory podstawowe ale czy wyjdzie czarny? Nie, będzie to kolor (nawet nie wiem jak go nazwać) bardziej brązowy, może trochę zielony, fioletowy itp.).
 Dobra, było trochę teorii, czas na trochę praktyki (tak jakby).
A mianowicie...
Czas na mieszanie barw:
Na pewno wiecie, że kiedy złączymy ze sobą np. niebieski z żółtym powstanie zielony, ale czy wiecie, że...


 (Tutaj wypiszę takie ogóle przykłady, ale pamiętajcie, że istnieje jeszcze wiele innych)
KIEDY ZMIESZACIE ZE SOBĄ:
A) Podstawowe:
 - czerwony z niebieskim powstanie fiolet,
- niebieski i żółtym = zieleń,
- czerwony+żółty = pomarańczowy,
(A wiecie co, lepiej będzie jak Wam to tutaj pokażę:


Mam nadzieję, że coś widać...jak nie to piszcie, poprawię.



 Czyż nie łatwiej?).
Ok.. to temat już na dzisiaj wyczerpany...mam nadzieję, że zrozumieliście...jakie nie to piszcie w komentarzach.
Pa!
julka_k


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

styl ~ ROCKOWY ~ GLAM ROCK

Hej! Na pewno każdy z Was kojarzy styl rockowy, jednak dziś chciałabym go pokazać i opisać dogłębniej. Dzisiaj zajmę się też stylem glam rock.

KOLORY 3/5

Hej dziś trzecia część kolorów, w której przedstawię Wam koło barw.